You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Іран пообіцяв базам США пекло. Що відбувається в Ормузькій протоці?
- Author, Відділ новин ВВС
- Published
- Час прочитання: 4 хв
США завдали нових ударів по Ірану у відповідь на атаку безпілотника на торговельне судно під прапором Панами в Ормузькій протоці, яка сталася у суботу. За кілька годин Іран відповів атаками на американські бази в Бахрейні та Кувейті.
Це друга серія ударів за добу: США та Іран обмінюються атаками, попри меморандум про взаєморозуміння, який підписали менш ніж два тижні тому. Сторони звинувачують одна одну в порушенні режиму припинення вогню.
У ніч на неділю Центральне командування США (CENTCOM) заявило, що завдало ударів по 10 цілях на території Ірану у відповідь на його "тривалу агресію" проти торговельного судноплавства в Ормузькій протоці.
Цілями стали скупчення військової техніки, системи зв'язку, об'єкти ППО та сховища іранських безпілотників.
Президент США Дональд Трамп, коментуючи нові удари, заявив, що вони стали відповіддю на "неодноразові порушення" Іраном угоди про припинення вогню, меморандум до якої уклали в середині червня.
"Американські літаки щойно завдали ударів по іранських сховищах ракет і безпілотників, а також по прибережних радіолокаційних станціях за повторне порушення угоди про припинення вогню!" — написав він у соцмережі Truth Social.
"Цілком можливо, що вони ніколи не навчаться! Може настати момент, коли ми більше не зможемо бути розсудливими і будемо змушені військовим шляхом завершити розпочату нами роботу. Якщо це станеться, Ісламська Республіка Іран більше не існуватиме!" — заявив Трамп.
У CENTCOM заявили, що дали Ірану шанс "дотриматися угоди про припинення вогню", але він відмовився від нього, коли з безпілотника у суботу вразив танкер M/T Kiku під прапором Панами.
Після нічної авіаатаки США зранку у неділю Іран заявив про удар у відповідь по американських військових базах.
Корпус вартових Ісламської революції Ірану (КВІР) завдав ударів по військових базах США в Кувейті та Бахрейні, повідомило іранське агентство Tasnim, яке цитує Reuters.
У КВІР зазначили, що це відповідь на американський нічний авіаудар, і що знищили "вісім важливих об'єктів військової інфраструктури США на базі Алі Аль-Салем у Кувейті та П'ятого флоту в порту Салман у Бахрейні".
Найближчими днями американські бази в регіоні переживуть "пекло", заявили у КВІР.
Як випливає із іранської заяви, нова атака стала відповіддю на нічні удари американських військових по іранських цілях рано вранці неділі (вечір суботи за часом США), про які раніше повідомило Центральне командування США.
Як і Трамп, КВІР звинуватив іншу сторону в порушенні домовленостей.
"Порушення режиму припинення вогню суперечить пункту 1 Ісламабадського меморандуму про взаєморозуміння і призведе до повного припинення всіх дипломатичних процесів", — йдеться в заяві КВІР, яку цитує Reuters.
Повідомлень про постраждалих або загиблих серед американського персоналу баз не надходило, повідомило джерело Reuters, уточнивши, що ситуація продовжує розвиватися.
Друга хвиля за добу
Іран та США обмінялися новими ударами менш ніж через добу після попереднього обміну атаками. Тоді сторони теж заявляли про удари у відповідь та звинуватили одне одного в порушенні режиму припинення вогню.
Новий виток ескалації спричинила атака іранського безпілотника в четвер, 25 червня, на велике вантажне судно M/V Ever Lovely, що йшло під прапором Сінгапуру.
Тегеран пояснив свої дії тим, що це судно використовувало несанкціонований маршрут для транзиту через води Перської затоки.
Як повідомило іранське телебачення, Корпус вартових ісламської революції здійснив "попереджувальні постріли" у бік суден, які намагалися пройти протокою без санкції Ірану.
Це спонукає інші судна запитувати в Ірану дозвіл перед тим, як намагатися перетнути Ормузьку протоку.
У відповідь на іранську атаку на цей корабель США завдали кількох ударів по іранських військових цілях.
Після цього іранські військові обстріляли базу ВМС США в Бахрейні, і поклали відповідальність за ситуацію на "режим США, який порушує угоди".
Наступним кроком Ірану став удар по танкеру M/T Kiku в суботу, на який США відповіли нічною авіаатакою вранці неділі.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс, головний учасник переговорів з боку США, раніше говорив, що американці прагнуть дотриматися угоди.
Він заявив, що США вважатимуть Іран відповідальним за можливе відновлення конфлікту.
"Іран підписав угоду про припинення вогню. Ми її дотримувалися. Якщо у них є розбіжності щодо того, як застосовується меморандум про взаєморозуміння, вони можуть просто підняти слухавку і зателефонувати. Але на насильство буде дана відповідь", — написав Венс у X.
17 червня США та Іран домовилися про припинення військових дій у рамках меморандуму про взаєморозуміння. Документ складається з 14 пунктів.
У ньому також є заклик до Ірану докласти "всіх зусиль для забезпечення безпечного проходу торговельних суден на безоплатній основі протягом 60 днів".
Ормузька протока є ключовим морським шляхом для постачання нафти й газу з країн Перської затоки.
Вона була фактично перекрита після того, як наприкінці лютого США та Ізраїль завдали ударів по Ірану.
Зупинка цього найважливішого морського шляху призвело до різкого стрибка світових цін на нафту. Також блокування Ормузу призвело до перебоїв з постачаннями інших важливих товарів, наприклад, добрив.
Водночас світові ціни на нафту почали падати після укладання меморандуму.
До кінця цього тижня ціни на нафиу встигли повернутися до довоєнних значень.