Jelenleg a weboldal szöveges, adatkímélő változatát tekinti meg. A weboldal teljes, képeket és videókat is tartalmazó verziója itt érhető el.
Európa hőhullámmal küzd, tovább fokozódik a kánikula
- Szerző, Toby Mann
- Publikálva
Franciaországban hétfőre vörös hőségriasztást adtak ki az ország mintegy felére, köztük Párizsra is, miután a múlt héten kezdődött hőhullám a hőmérsékletet rekordközeli szintek felé emelte.
Vasárnap a délnyugati Bordeaux városában 40 fokot mértek. Hétfőn a legmagasabb értékek, 40 és 42 fok között, helyenként 43 fok körül alakulhatnak.
Korábban a francia hatóságok betiltották az alkohol fogyasztását közterületeken az éves Fête de la Musique idején. A június 21-én rendezett országos zenei fesztivál milliókat vonz az utcákra szerte az országban.
Az előrejelzések szerint a hőmérséklet hétfőn tetőzik, és a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy történelmi csúcsok dőlhetnek meg.
A vörös riasztás Nyugat- és Közép-Franciaország nagy részére kiterjed, míg számos más megyében narancssárga figyelmeztetés van érvényben.
Csaknem 850 iskola zárva marad hétfőn, további 1500 intézmény pedig korábban hazaengedi a tanulókat.
Az emelkedő hőmérsékleteket a Szahara felől észak felé áramló forró levegő okozza, amely egyúttal csapdába ejti a meleg levegőt Nyugat- és Közép-Európa felett.
Az olasz hatóságok vasárnapra nyolc városra adtak ki vörös riasztást, köztük Bolognára, Firenzére, Milánóra és Torinóra.
Spanyolország meteorológiai szolgálata több régióban vörös és narancssárga figyelmeztetést adott ki, és arra figyelmeztetett, hogy az ország nagy részén elérheti a hőmérséklet a 40 fokot.
A hőhullám napok óta erősödik, és Franciaországban zavart okozott egyes állami szolgáltatásokban, több tucat vasúti járat törlését kényszerítve ki.
A francia meteorológiai szolgálat, a Météo-France közölte, „bizonytalan", meddig tart a hőhullám, amely becslések szerint a lakosság mintegy háromnegyedét érinti.
Annyit közöltek hétfőn, hogy a hőmérséklet a hét nagy részében országszerte tartósan kánikulai szinten marad.
A párizsiak és a turisták hőség elleni védelme érdekében a hatóságok egész éjszaka nyitva tartják a francia főváros parkjait és kertjeit.
Magyarországon is folytatódik a kánikula: a hét elején általában 30 és 35 fok között alakul a csúcshőmérséklet, majd a hét végére 33–38 fok köré emelkedik.
Budapesten már rekord is dőlt: vasárnap Újpesten 36,5 fokot mértek, ami meghaladta a 2007-es, 35,8 fokos korábbi csúcsot, közölte a HungaroMet.
Hétfőn Európában tért el a hőmérséklet a legnagyobb mértékben a történelmi átlagtól, derül ki a Reuters hírügynökség Climate Monitorjának az adataiból. Az átlagos napi csúcshőmérséklet 24 fok volt, ami 4,1 fokkal magasabb az 1961–1990 közötti időszakban megszokottnál.
Összehasonlításképpen Ázsiában 2 fokkal, Észak-Amerikában pedig 1,3 fokkal haladták meg az értékek a történelmi átlagot.
Ezt a cikket újságíróink írták és lektorálták, a fordításhoz mesterséges intelligencia által támogatott eszközök segítségét használták, egy kísérleti projekt részeként.
Szerkesztette: Pálfi Rita