Сједињене Државе гађале Иран после напада на брод у Ормуском мореузу

Аутор фотографије, Reuters
- Аутор, Бернд Дебусман Јр
- Функција, Wхите Хоусе репортер
- Објављено
- Време читања: 4 мин
Америчка војска је напала иранске циљеве после оптужби председника Доналда Трампа да је Техеран „глупо прекршио“ примирје нападом на теретни брод у Ормуском мореузу.
Централна команда Сједињених Америчких Држава саопштила је да је у петак напала објекте за складиштење ракета и дронова и положаје обалских радара.
Наведено је да је то био одговор на напад дроном на теретни брод у четвртак, инцидент који је зауставио планирану евакуацију хиљада морнара заглављених у региону.
Техеран је саопштио да је теретни брод нападнут јер је користио неовлашц́ену руту за пролаз кроз витални пловни пут у Заливу.
Америчка Централна команда описала је догађај као „снажан одговор“ на напад дроном дан раније.
„Иранске снаге су неоправданом агресијом на комерцијалне бродове јасно прекршиле примирје“, наводи се у саопштењу.
Ценком је саопштио да ц́е америчка војска „наставити да координише безбедан пролаз и пружа подршку комерцијалним бродовима кроз мореуз“.
Међутим, ирански Корпус исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) окривио је „амерички режим да крши споразум“.
У саопштењу се наводи да су САД покренуле ваздушни напад на иранску обалу користећи као изговор „брод који користи неовлашц́ену руту у Ормуском мореузу“.
ИРГЦ је саопштила да је њихова морнарица узвратила нападом на америчке војне положаје у региону, без пружања додатних детаља. ББЦ је контактирао Пентагон за коментар.
„Ако се агресија понови, наш одговор ц́е бити опсежнији од овога“, додала је ИРГЦ.
Техеран је ефикасно затворио мореуз након што су амерички и израелски напади на Иран почели крајем фебруара.
Затварање критичног пловног пута за испоруке нафте и гаса изазвало је нагли скок глобалних цена нафте и обуставило испоруке других кључних роба, попут ђубрива.
САД и Иран су се 17. јуна сложили да окончају непријатељства у складу са Меморандумом о разумевању од 14 тачака, у којем је Иран позван да уложи „највец́е напоре за безбедан пролаз комерцијалних бродова без наплате током 60 дана“.
У објави на друштвеној мрежи Икс, потпредседник САД Џеј Ди Венс је написао да ако Иран „има неслагања око тога како се Меморандум примењује, могу да се јаве на телефон“.
„Али на насиље ц́е бити одговорено насиљем“, додао је.
Ебрахим Азизи, шеф Комисије за националну безбедност иранског парламента, међутим, објавио је на друштвеним мрежама да су САД „поново напале Иран усред преговора“.
„Ово безобзирно кршење прекида ватре ц́е, као и увек, довести до повлачења и жаљења са њихове стране. Игра пребацивања кривице више не функционише.“
Обрац́ајуц́и се новинарима у Белој куц́и у петак поподне, Трамп је одбио да да коментарише како би САД могле да одговоре на напад дроном и да ли сматра да је прекид ватре и даље на снази.
„Сазнац́ете“, рекао је. „Не свиђа ми се чињеница да су јуче напали. Не би требало то да раде.“
Последњих дана, Трамп и други амерички званичници инсистирали су да преговори са Ираном добро напредују.
Нагласили су да је Иран одустао од сваке сугестије о наплац́ивању путарине бродовима који пролазе кроз Ормуски мореуз.
У објави на Truth Social у среду, Трамп је рекао да је Иран обавестио САД да нец́е бити „никаквих путарина нити других трошкова било које врсте“.
„Ако су ово лажне информације, преговори ц́е одмах бити прекинути“, додао је.
САД су осудиле извештаје да Иран наплац́ује накнаде танкерима који пролазе кроз мореуз, а многи сматрају да сваки систем наплате путарине крши међународно поморско право.
У уторак су ирански и омански званичници разговарали у главном граду Омана, Мускату, о „будуц́ем управљању пловидбом“, иако је министар спољних послова Омана, Бадр ел-Бусаиди, рекао да су обе земље посвец́ене „бесплатном и безбедном пролазу“.
Међутим, главни ирански преговарач, Мохамед Багер Галибаф, рекао је државним новинским куц́ама да „сви треба да знају да се управљање Ормуским мореузом никада нец́е вратити на стање какво је било пре рата“.
Погледајте пут кроз Ормуски мореуз са капетаном Јанковићем
Теретни брод „Ever Lovely“ који је у четвртак погодио пројектил пловио је под заставом Сингапура.
Према британској агенцији за поморску безбедност УКМТО, брод је погођен 7,5 наутичких миља југоисточно од оманске луке Дахит.
„Ever Lovely“ је пратио препоручену руту УКМТО-а кроз мореуз када је погођен, објавила је компанија Evergreen, која је власник брода.
„Сви чланови посаде су безбедни, као и сам брод и сав терет“, додаје се.
Као одговор, Међународна поморска организација УН (ИМО) обуставила је планирану евакуацију више од 11.000 морнара који су остали заробљени у кључној пловној рути од почетка америчко-израелских напада на Иран 28. фебруара.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk



























